Sărbătoarea Paștelui a adus bucurie pentru familia cu 11 copii din Brăila

* cei opt băieți și cele trei fetițe au primit muuulte cadouri de la Iepuraș, de la haine și dulciuri, la jucării și rechizite * mulțumim tuturor donatorilor și sponsorilor pentru ajutorul de Paște oferit unei familii greu încercate

V-ați gândit vreodată câtă bucurie aduce un simplu ou de ciocolată? Pentru mulți dintre noi, mai norocoși, acest dulce pare ceva atât de banal. Pentru cei 11 copii din familia Călin această mică surpriză le-a adus multă fericire. Vorbim despre familia pentru care cotidianul “Obiectiv - Vocea Brăilei” și Asociația “Pentru Adevăr” a organizat o campanie socială de Paște, iar ieri, în Joia Mare, Adrian (17 ani), Ciprian (15 ani), Gheorghiță (13 ani), Cristiana (12 ani), Andrei (11 ani), Darius (9 ani), Mădălin (7 ani), Alina (5 ani), Gabriel (3 ani), Alexandra (2 ani și jumătate) și Alexandru (un bebeluș de doar o lună și jumătate) au primit muuulte cadouri de la Iepuraș.

Așa cum v-am mai informat, familia locuiește într-o sărăcie cruntă, într-o casă improvizată de la marginea Străzii Eroilor, construită efectiv într-o groapă. Toată viața lor se desfășoară în doar două cămăruțe. Până de curând au avut un cal și o căruță cu care părinții adunau lemne ca să se încălzească și mai lucrau cu ziua pentru a câștiga un ban. Nu au mai avut însă cu ce să hrănească animalul și au trebuit să-l vândă pentru a pune ceva pe masă copiilor.

În ciuda lipsurilor cu care se confruntă această familie, copiii sunt uniți, frații mai mari având grijă de cei mai mici. Toți merg la grădiniță sau la școală și se străduiesc să învețe. Ieri, când le-am dus cadourile de Paște, Cristiana chiar ne spunea că în această vacanță se va pregăti pentru testul de biologie ce o așteaptă, dar că are de lucrat și la română și matematică.

Un Paște mai luminos mulțumită donatorilor și sponsorilor!

Brăilenii inimoși au înțeles că acești copii au nevoie de susținere pentru a putea merge în continuare la școală și au răspuns apelului nostru, făcând donații în campania noastră, fie în produse, fie în bani. Datorită vouă, donatorilor, copiii au acum hăinuțe noi, încălțăminte, rechizite, jucării, dulciuri, produse de igienă și o masă de Paște bogată. E puțin pentru câte merită acești copii, însă pentru ei a fost o mare bucurie. Aceștia ne-au promis că se vor ține de școală, iar noi vom încerca să îi ajutăm în continuare.

Pentru ajutorul de Paște oferit unei familii greu încercate dorim să le mulțumim tuturor donatorilor și sponsorilor: primarul Marian Dragomir, firma Marex, Steluța Tătaru, surorile Iulia și Nicoleta Rizea, profesoarei G.M., Mihaela Soare, doamna Roșu, Marius Cătălin Bivolaru, dr. Silvia Munteanu, Iulia Dalia, Alina și Claudiu și tuturor celor care au dorit să rămână anonimi. Mulțumim că le-ați oferit acestei familii un Paște mai luminos!

Mulțumiri speciale Forumului Tinerilor Brăila!

La fel ca în toate campaniile derulate de cotidianul “Obiectiv - Vocea Brăilei” și Asociația “Pentru Adevăr” și de această dată ajutor de nădejde s-au dovedit a fi membrii Forumului Tinerilor din România - Brăila. Săptămâna trecută aceștia au organizat “Easter Egg Hunt”, concurs devenit deja tradiție, ajuns la a cincea ediție. Evenimentul a avut loc în Grădina Zoo și a reunit peste 200 de copii și 140 de voluntari. Participanții au avut parte de o zi specială, în care s-au jucat, s-au distrat și la final au fost răsplătiți cu premii. Fiecare participant a făcut și o donație pentru campania noastră, iar la final s-au strâns 1.250 lei, bani cu care cei 11 copii au primit pachete de la Iepuraș.

Le mulțumim tuturor de la Forumul Tinerilor Brăila pentru că de fiecare dată fac lucruri minunate pentru semenii lor, fie aceștia copii, adolescenți, tineri sau bătrâni! Mulțimim participanților la concurs, părinților, voluntarilor și în mod special președintelui Gabriel Ion!

Iar în final vă dorim tuturor un Paște Fericit, cu liniște în suflet, armonie și iubire!