“Podul Brăilei”, denumirea câștigătoare

* în cadrul campaniei „Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre”, denumirea “Podul Brăilei” a adunat cele mai multe voturi, pe locul 2 fiind denumirea „Podul Danubius”, iar pe locul 3 denumirea „Poarta Dobrogei”

Podul s-a deschis circulației săptămâna trecută iar în curând va primi și „certificatul de botez”!

Campania „Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre” s-a încheiat, după ce timp de o săptămână (3-9 iulie), pe site-ul www.obiectivbr.ro, comunitatea a fost invitată să voteze ce denumire i s-ar potrivit cel mai bine Podului peste Dunăre. Oamenii au avut la dispoziție o listă de 10 potențiale denumiri, cele care au fost menționate de cele mai multe ori în etapa nominalizărilor. Astfel, după centralizarea rezultatelor, câștigătoare este denumirea „Podul Brăilei”, care a adunat cele mai multe voturi. Precizăm că în total s-au înregistrat 4.316 voturi (un vot pentru fiecare adresă IP).

Clasamentul final cu cele 10 denumiri care au intrat la votul publicului arată astfel:

1. Podul Brăilei - 1.155 voturi

2. Podul Danubius - 893 voturi

3. Poarta Dobrogei - 734 voturi

4. Podul Speranței - 371 voturi

5. Podul „P. Istrati” - 309 voturi

6. Podul Unirii - 293 voturi

7. Podul Ibrail - 197 voturi

8. Podul prieteniei - 145 voturi

9. Podul „Mircea cel Bătrân” - 138 voturi

10. Podul Soarelui - 81 voturi

Campania „Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre” a fost organizată de cotidianul „Obiectiv - Vocea Brăilei” și Asociația „Pentru Adevăr”, cu sprijinul Forumului Tinerilor din România - Brăila. În perioada următoare vor începe demersurile legale pentru ca Podul peste Dunăre să primească denumirea oficială de „Podul Brăilei”.

Mulțumim tuturor pentru implicare!